Post

Jaka jest symbolika szmaragdu?

Beryl jest minerałem, który jest wykorzystywany do stworzenia wielu odmian kamieni szlachetnych, jednak bezsprzecznie najpopularniejszym z nich jest szmaragd. Jego nazwa (z łaciny - smaragdus) oznacza zielony klejnot, w związku z czym nietrudno odgadnąć, że nawiązuje ona do odcienia tego wyjątkowego kamienia. Szmaragdy cieszą się bardzo dużą popularnością, na co z pewnością wpływa ich oryginalny, wręcz hipnotyzujący wygląd. Nie da się jednak ukryć, że są one nie tylko pięknymi, ale także dosyć kosztownymi minerałami. Należy zwrócić uwagę na fakt, że szmaragdy są tak samo twarde jak diamenty czy szafiry.

Szmaragd może mieć różne odcienie, ciemnozielony, jasnozielony oraz typowy odcień trawy. Wartość tego kamienia szlachetnego ocenia się po dokładnej analizie jego barwy, ale także występujących w nim zanieczyszczeń oraz ich dokładnej ilości. Spośród wspomnianych już barw szmaragdu, za najcenniejszy uznaje się kamień ciemnozielony. Należy wspomnieć, że zupełnie czyste szmaragdy nierzadko wycenia się drożej niż diamenty. Nie dziwi zatem fakt, że właśnie ten rodzaj kamieni szlachetnych od wieków można było dostrzec na europejskich oraz światowych dworach królewskich. Ciekawostką jest, że szmaragdy przypadły do gustu samemu Juliuszowi Cezarowi. Być może na jego upodobania wpływało to, że uznaje się, że te kamienie szlachetne mają różne właściwości zdrowotne, między innymi mają pozytywnie wpływać na serce, żołądek i jelita, ale również mózg. Szmaragd może dobrze wpływać również na osoby mające problem z bezsennością.

Szmaragdy są kamieniami szlachetnymi o bogatej symbolice. Są one powiązane z wiosną oraz płodnością, nierzadko nazywa się je kamieniami miłości. Ma to związek między innymi z tym, że w szmaragdzie zawarta ma być energia planety Wenus. To jeden z powodów, dla których to właśnie szmaragdy bardzo często są minerałami znajdującymi się w pierścionkach zaręczynowych. Podarowanie wybrance pierścionka z tym kamieniem ma chronić zakochanych przed zdradą. Według jednej z legend jeśli jedno z małżonków dopuści się zdrady, szmaragd się rozpadnie. Co ciekawe, istnieje przekonanie, że noszenie elementów biżuterii ze szmaragdem ma gwarantować jej właścicielowi połączenie z naturą i dostrzeganie jej wyjątkowego piękna w pełni.

Szmaragdy można szlifować z wykorzystaniem różnych metod, najbardziej popularna jest ta z wykorzystaniem szlifu schodkowego, rzadziej stosuje się metodę szlifu gwiaździstego, brylantowego czy mieszanego. Odcień szmaragdu zwykle określa się jako żywiołowy z nutą tajemnicy, co z pewnością dobrze wpływa na zwiększenie jego popularności. Złoża tych wyjątkowych kamieni szlachetnych mieszczą się w różnych częściach świata, między innymi na Uralu, w Australii i Zimbabwe, ale także w Kolumbii czy Brazylii. Wiele spośród znanych na świecie muzeów może poszczycić się wyjątkowymi okazami szmaragdów, najbardziej znany można zobaczyć w Wiedniu. Jest to dwunastocentymetrowy dzban stworzony z jednego kryształu szmaragdu o imponującej masie 2205 karatów.

Więcej znajdziesz na https://roren.pl/Szmaragd-kamien-o-niezwyklym-znaczeniu-blog-pol-1554111742.html

Komentarze (0)

Zostaw komentarz