Post

Soczewki kontaktowe – sprawdź, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie

Zastanawiasz się nad zmianą metody korygowania swojej wady wzroku, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj nasz krótki poradnik. Dzięki niemu dowiesz się jakie soczewki i akcesoria kupić oraz jak prawidłowo je użytkować. Po tym artykule z pewnością łatwiej będzie Ci zadecydować o tym, czy soczewki to dobre rozwiązanie dla Ciebie.

Rodzaje soczewek dostępne na rynku

Soczewki kontaktowe większości osób kojarzą się z korekcją wad refrakcji. Co ważne, szkła kontaktowe mogą być stosowane przy różnych wadach, również tych bardziej zaawansowanych. Osoby o częściej występujących wadach wzroku mają tutaj znacznie ułatwione zadanie, ponieważ mogą wybierać spośród wielu łatwo dostępnych modeli. Najpopularniejsze na rynku są soczewki sferyczne, przeznaczone dla osób krótkowzrocznych oraz dalekowidzów. Astygmatycy mogą korzystać z soczewek torycznych, inaczej zwanych cylindrycznymi, natomiast osoby ze starczowzrocznością powinny wypróbować szkła kontaktowe progresywne, które umożliwią im wyraźne widzenie dali, jak i bliży oraz odległości pośrednicy.

Wszystkie te rodzaje soczewek są dostępne w różnych trybach noszenia. Jakie będą dla Ciebie odpowiednie?

  • Soczewki jednodniowe – są produktem jednorazowym, po użyciu należy je wyrzucić i następnego dnia zaaplikować nową parę. Przez to nie są najbardziej ekonomicznym, ale zdecydowanie najbardziej wygodnym rozwiązaniem. Wybierz je, jeśli nie chcesz poświęcać czasu na pielęgnację soczewek lub planujesz używać szkieł kontaktowych sporadycznie lub masz oczy podatne na podrażnienia lub z innych powodów właśnie takie soczewki zasugerował optometrysta.
  • Soczewki o przedłużonym trybie noszenia – najpopularniejsze z nich to soczewki miesięczne. Jak sama nazwa wskazuję, można stosować je przez okres 30 dni. Dzięki temu są najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, więc poleca się je przede wszystkim osobom, które chcą nosić soczewki codziennie. Ponieważ muszą one służyć użytkownikowi przez dłuższy okres, konieczna jest ich prawidłowa pielęgnacja.
  • Soczewki całodobowe - najczęściej przeznaczone do użytku przez okres 30 dni. Nie trzeba zdejmować ich na noc, zaleca się jedynie przemywać płynem co kilka dni. Nie każdy jednak chce stosować soczewki właśnie w takim trybie.

Oprócz soczewek korekcyjnych na rynku są także dostępne soczewki zmieniające kolor oczu, czyli kosmetyczne. Będą one dobrym wyborem dla osób, które chciałyby zmienić barwę swojej tęczówki. Takie szkła kontaktowe zwykle są dostępne jako tzw. zerówki, jednak można nabyć także wersje z funkcją korekcji.

Prawidłowe użytkowanie soczewek

Jeśli zdecydujesz się na soczewki miesięczne, musisz wiedzieć, jak prawidłowo je stosować. Ważna jest nie tylko prawidłowa aplikacja, ale także pielęgnacja szkieł kontaktowych. Oto jak należy postępować:

  • Soczewki trzeba aplikować czystymi i suchymi dłońmi. Najlepiej jest zrobić to, nakładając soczewkę na opuszek palca, tak by przyjęła wypukły kształt półkuli. Palcami drugiej ręki należy przytrzymać powieki i spojrzeć do góry. Teraz wystarczy położyć soczewkę na powierzchni oka i zamrugać kilkukrotnie, by szkło kontaktowe prawidłowo ułożyło się na oku.
  • Jeśli stosujesz makijaż, nakładaj go po zaaplikowaniu soczewek, by uniknąć przedostania się kosmetyków do oczu. Natomiast demakijaż wykonuj tylko po zdjęciu szkieł.
  • Po ściągnięciu soczewek wieczorem przemyj je specjalnie dedykowanym płynem. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest płyn wielofunkcyjny. Soczewki potrzyj delikatnie opuszkami palców, by usunąć z nich zanieczyszczenia, które zebrały się na nich przez cały dzień. Następnie opłucz płynem pozostałości. Nalej także odrobinę płynu do pojemniczka, włóż do niego soczewki i pozostaw je na noc, by mogły się zdezynfekować.

Teraz stosowanie soczewek nie powinno być dla Ciebie problemem. Pora, więc odpowiedzieć na pytanie…

Dla kogo soczewki będą dobrym rozwiązaniem?

Dla wszystkich osób ceniących sobie wygodne i dyskretne rozwiązania. Przydadzą się one zwłaszcza tym, którzy regularnie uprawiają sport i nie chcą ryzykować stłuczenia szkieł okularowych. Soczewki mogą być noszone przez osoby niemal w każdym wieku. Nawet dzieci mogą je zakładać z pomocą rodziców. Więcej informacji dotyczących użytkowania soczewek kontaktowych znajdziesz na stronie alesoczewki.com

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz