Post

Okulary fotochromowe – jak działają i czy warto je wybierać?

Gdy planujemy przebywać dłuższy czas na intensywnym słońcu, powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV: nakryciu głowy chroniącym przed udarem, posmarowaniu się kremem z filtrem, a także o zabezpieczeniu narządu wzroku. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę oczu przed słońcem są okulary z ciemnymi szkłami. Modele przeciwsłoneczne to obowiązkowy element letniej garderoby, po który najczęściej sięgamy podczas wakacyjnych wyjazdów, jazdy samochodem czy codziennych spacerów po mieście. Ciekawą odmianą okularów na słońce są modele fotochromowe, które nie tylko blokują promieniowanie ultrafioletowe, ale i korygują wzrok.

Jak działają okulary fotochromowe?

Okulary fotochromowe, a właściwie okulary zawierające soczewki fotochromowe, to rodzaj inteligentnych szkieł, które automatycznie dopasowują się do natężenia światła słonecznego, zaciemniając się lub rozjaśniając. Za zmianę zabarwienia soczewek odpowiadają pigmenty fotochromowe, które w olbrzymich ilościach znajdują się w szkłach. Kiedy cząsteczki pigmentu są w stanie spoczynku, nie zatrzymują światła (a okulary pozostają niemal przezroczyste). Jednak kiedy cząstki zostaną wystawione na ekspozycję słoneczną, zmieniają kształt i położenie, przez co ograniczają przenikanie światła przez szkło. Efekt jest taki, że okulary fotochromowe przybierają inny kolor – np. brązowy, szary, szarozielony. Szkła odzyskają normalną barwę wtedy, kiedy ustanie promieniowanie UV, a więc np. kiedy wejdziemy do jakiegoś pomieszczenia.

Czy warto kupić okulary fotochromowe?

Okulary fotochromowe to idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy cenią sobie komfort, wygodę i praktyczność. Można je nosić przez cały dzień, bez konieczności zmiany na inną parę. Jak już wiesz, soczewki fotochromowe na słońcu przyciemniają się, natomiast w pomieszczeniach – rozjaśniają. Wychodząc z domu czy z biura na słońce nie musimy pamiętać o zmianie okularów korekcyjnych na przeciwsłoneczne i odwrotnie. Soczewki fotochromowe to doskonałe połączenie właściwości bezbarwnych okularów korekcyjnych z przeciwsłonecznymi. Nowoczesne okulary fotochromowe charakteryzują się niezwykle szybkim czasem reakcji, przez co większość z nich niemal natychmiast dostosowuje się do otaczającego nas świata. Niewątpliwą zaletą modeli fotochromowych jest również fakt, że łatwo dopasować je do indywidualnego stylu życia. Należy pamiętać, że oczy należy chronić przed słońcem nie tylko na plaży, ale też w górach, w pochmurne dni, a także zimą, gdy światło odbija się od śniegu. Co ciekawe, soczewka fotochromowa ściemnieje również wtedy, kiedy niebo jest zachmurzone. Stanie się tak dlatego, ponieważ pigmenty reagują na promieniowanie UV, a to przechodzi przez chmury. Ten typ soczewek jest szczególnie przydatny w przypadku osób, które mają wrażliwe oczy z tendencją do łzawienia pod wpływem działania światła słonecznego. Z kolei sportowe okulary fotochromowe to duży komfort dla aktywnych użytkowników. Czy zatem warto wybierać okulary fotochromowe? Naszym zdaniem – zdecydowanie tak! Coraz więcej osób decyduje się na szkła z fotochromem. I nie ma w tym nic dziwnego. Modele fotochromowe skutecznie chronią oczy przed promieniowaniem UV, a także wspaniale wyostrzają obraz.

Jakie okulary z fotochromem kupić?

Jeśli zdecydowałeś się używać okularów fotochromowych, poszukaj sprawdzonych produktów. Najlepiej postawić na markowe modele pochodzące od renomowanych producentów. Oryginalne okulary fotochromowe charakteryzują się solidnością: wszystkie ich elementy są wykonane z wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje odporność na pęknięcia, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Właściwie wykonane okulary zapewnią codzienną wygodę i posłużą Ci przez długie lata. Dzięki temu zyskasz doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi i będziesz mógł cieszyć się maksymalnym komfortem w każdej sytuacji.

Co zamiast okularów fotochromowych?

A jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz nosić okularów? Wówczas świetną alternatywą mogą okazać się szkła kontaktowe. Wiele osób uważa, że stosowanie soczewek jest zdecydowanie wygodniejsze i bardziej praktyczne niż korzystanie z tradycyjnych oprawek korekcyjnych czy fotochromowych. Co więcej, nie ma żadnych przeciwwskazań by nosić szkła kontaktowe jednocześnie z okularami przeciwsłonecznymi. Zainteresował Cię ten temat? Polecamy zajrzeć na http://przezsoczewke.com/, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych artykułów na temat soczewek.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz