Post

Jak wybrać miejsce ślubu: kompletny przewodnik

To jest twoja szansa na rozwiązanie problemów zanim się rozpoczną. Poniższe punkty pomogą Ci zdiagnozować pragnienia, potrzeby i oczekiwania Ciebie i Twojego partnera. Rozumiemy jednak, że jest to prawie niemożliwe, aby wiedzieć dokładnie, czego chcesz, potrzebujesz i oczekujesz na tym etapie planowania, więc dla najlepszego efektu zalecamy ponowne odwiedzenie tej sekcji po przeczytaniu całego przewodnika. Na razie traktujcie je jako rozważania ogólne.

Sporządźcie listę osób posiadających moszcze

Chcesz mieć małe, kameralne spotkanie lub dużą uroczystość z dużą rodziną z obu stron? Zespół koncertowy czy DJ? Tradycyjną przestrzeń czy funkowy lokal DIY? Religijnej czy cywilnej uroczystości? 

Chcesz, aby twoja ceremonia i przyjęcie odbyły się w dwóch różnych miejscach lub w tym samym miejscu?

Bądźcie stanowczy co do tego, czego naprawdę chcecie, ale bądźcie gotowi na kompromis w granicach rozsądku. Poświęć minutę na burzę mózgów.

Jak daleko przed rezerwacją?

Miejsca weselne są zazwyczaj rezerwowane z 6-18 miesięcznym wyprzedzeniem, mniej jeśli masz szczęście.

Zależy to zazwyczaj od 3 czynników:

jak popularne jest to miejsce,
sezon, na który chcesz zarezerwować, oraz
dzień tygodnia, na który chcesz zarezerwować.
Jeśli właśnie zaangażowałeś się wiosną i chcesz zarezerwować najgorętsze miejsce w mieście na sobotę w środku lata, prawdopodobnie będziesz potrzebował boskiej interwencji. I odwrotnie, jeśli sobota w środku lata nie jest koniecznością, możesz zarezerwować to samo miejsce na wybrany przez siebie letni dzień powszedni lub wybraną przez siebie sobotę w połowie jesieni (i to po obniżonej cenie).

Pytanie, które należy zadać, brzmi: Co jest najważniejsze - data, dzień czy miejsce spotkania? Jeszcze raz, bądźcie gotowi na kompromis w granicach rozsądku. 

Ta informacja może przestraszyć pary, które chcą zorganizować ceremonię/przyjęcie wkrótce po zaręczynach. Nie obawiaj się - z naszego doświadczenia wynika, że wiele wysokiej jakości miejsc jest nadal dostępnych z 6-8 miesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli zaczynasz później, zastanów się nad mniej konwencjonalnymi miejscami. 

Jak dużą kontrolę chcesz mieć nad planowaniem?

Jeśli wolisz mieć więcej doświadczenia, rozważ wynajęcie planisty weselnego lub wyszukiwanie miejsc z planistami wewnętrznymi (na przykład, niektóre hotele oferują pakiety ślubne all-inclusive).

Jeśli jesteście Państwo gotowi na większe zaangażowanie, rozważcie rezerwację miejsca do wynajęcia na wyłączność lub namiotu. Obiekty do wynajęcia na wyłączność zapewniają miejsce dla siebie na cały dzień, więc jest dużo więcej miejsca na dostosowanie. Z drugiej strony namioty są w zasadzie tylko dużymi, fantazyjnymi namiotami, które można rozbić prawie wszędzie; są one ostatecznym rozwiązaniem w zakresie dostosowania, ale z reguły wymagają najwięcej pracy z Państwa strony. Można tu również zwiedzać restauracje i puby (w przypadku natychmiastowego cateringu), jak również inne niekonwencjonalne miejsca.

Jak ty i twój partner planujecie podzielić się pracą?

Kiedy po raz pierwszy siadają, aby zaplanować swój ślub, wiele par nie ma pojęcia, jak bardzo proces ten będzie faktycznie zaangażowany. Na początku mogą zdecydować się na zrobienie wszystkiego razem, dopiero później odkryć, że jedna nienawidzi planować szczegóły estetyczne, podczas gdy druga nienawidzi koordynować z dostawcami (lub że jeden jest bardzo zajęty w pracy, podczas gdy druga ma znacznie bardziej elastyczny harmonogram).

Porozmawiaj z partnerem o swoich naturalnych skłonnościach (i harmonogramie pracy), zanim zostaniesz przytłoczony decyzjami, których nie chcesz podejmować.

Sporządzić zarys budżetu

Spodziewajcie się, że wydacie około połowy waszego budżetu na wesele na miejsce i catering, i pamiętajcie o zaokrągleniu.

Zbyt często zdarza się, że pary wydają więcej, niż pierwotnie planowały, ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, jak długo może trwać lista płatnych przedmiotów. Gdy przechodzą przez proces planowania, ich wewnętrzna panna młoda i pan młody wychodzą i zaczynają chcieć rzeczy, o których nigdy nie myśleli, że będą. Branża weselna o tym wie, dlatego wiele miejsc oferuje wszystkie dodatki, których potrzebujesz, za niewielką opłatą. Bądźcie ostrożni, aby wasz budżet nie wymknął się spod kontroli.

Jeśli zastanawiasz się, jak będziesz w stanie zapłacić za wszystko, zacznij od tego, kogo znasz. Sprawdź, czy przyjaciele lub członkowie rodziny mogą polecić dobrą kwiaciarnię, fotografa, cukiernika itp., którzy mogą być chętni do pracy za "cenę przyjaciela". W czasie, gdy będziesz przy tym pracował, możesz spróbować dyskretnie ustalić, czy ktoś jest skłonny wnieść swój wkład finansowy. Możesz być zaskoczony.

Zrób listę gości

Jedną z najlepszych rzeczy w weselach jest to, że łączą one przyjaciół i rodzinę z bliska i daleka. Ale tak jak twój budżet, twoja lista gości może łatwo wymknąć się spod kontroli, jeśli nie jesteś ostrożny.

Może to zabrzmieć surowo, ale nie jest grzechem sporządzanie listy A i B. Zacznij wcześnie i wyślij nieformalne zaproszenia do A-listerów, aby ocenić frekwencję. Jeśli nadal pozostało ci miejsce, możesz przejść do listy B-listerów. I nie bójcie się stać pod presją, ponieważ stanie się to kwestią polityczną.

Pamiętaj, że jest to twój ślub, i chociaż niektórzy mogą być trochę urażeni na początku za to, że nie zrobiłeś cięcia, w końcu zrozumieją. Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę chcesz spędzić swój wielki dzień z kumplami z college'u wujka Festera pijąc?

Komentarze (0)

Zostaw komentarz